Tromsø za polární září Pobyty

Pobavte jedinečným dárkem Tromsø za polární září Pobyty za výhodnou cenu 35130 Kč včetně DPH. Zobrazit více »
35130 Kč
4.7 / 5 (26 recenzí)
Dárkový poukaz okamžitě v mailu (platnost 12 měsíců)

ZJISTIT DOSTUPNOST  

Výměna poukazu

po celou dobu platnosti

Vrácení zážitků

do 30 dnů zdarma

Platnost poukazu

12 měsíců

Okamžitě v e-mailu

obratem po objednání

Popis zážitku Tromsø za polární září Pobyty

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár. 1. den
Tromsø
Přílet do Tromsø. Lety z Prahy téměř bez výjimky přilétají až ve večerních hodinách. V letadle máme obrovskou výhodu – budeme nad mraky. První příležitost zahlédnout záři tak budeme mít hned z kraje. Podle času příletu bychom udělali po vybalení buď alespoň krátkou procházku po centru města, v případě více času a energie bychom mohli vyjít na horu Fjellheisen. Za příznivého počasí můžeme už první noc udělat pokus o zachycení polární záře v některé z blízkých lokalit. Rozhodli bychom se aktuálně podle nálady a podmínek. 
Fjellheisen
Fjellheisen je hora, nebo spíše kopec, který se tyčí přímo nad městem a je z něj pěkný výhled na město. Za dobrého počasí odtud uvidíme i majestátné hory ostrova Kvaløya. 
Kvaløya
Pokud nebudeme příliš unavení po cestování a budou příznivé podmínky, můžeme se vydat lovit polární záři už první noc. Kvaløya je pátý největší ostrov v Norsku, který leží západně od centra Tromsø a územně k němu náleží. V překladu znamená velrybí ostrov, jelikož se to tu v minulosti obzvlášť v zimních měsících hemžilo velrybami. Ty jsou zde nyní vidět spíše sporadicky, ale ve velkém množství připlouvají k ostrovu Skjervøy, který je realtivně nedaleko. Na Kvaløyi je mnoho míst, kde se dá v noci pozorovat polární záře, pokud jsou na pobřeží dobré meteorologické podmínky. 
2. den
Tromsø
První plný den v Tromsø využijeme na roadtrip po blízkém okolí, který zde většina lokálních cestovních kanceláří nabízí turistům z celého světa. Pojedeme za denního světla na Kvaløyu a navštívíme jedny z nejznámějších míst na ostrově. 
Stakken
Stakken je stará zrekonstruovaná rybářská osada, kde se můžeme podívat, jak asi Norsko vypadalo před objevem ropy a následném budovatelském boomu infrastruktury. 
Kaldfjord
Po cestě uděláme krátkou přestávku v Kaldfjordu, kde je krásný výhled na nejvyšší horu Kvaløyi a kde se také často vyskutují tuleni. Zastávka pak bude ještě jedna – hned za vesnicí je vyhlídkový bod na ikonický fjord v oblasti – Ersfjord. Skvělé místo na fotky bez námahy chodit daleko od auta. 
Grøtfjorden
Grøtfjord je jeden z nejkrásnějších fjordů v okolí, který obklopují strmé skalní stěny hor. Jsou zde pláže s bílým pískem, který způsobuje, že se voda ve fjordu barví do tyrkysova. Místní toto místo proto přezdívají „malý Karibik“. Zde se zastavíme na pár místech, uděláme pár fotek, pak si dáme svačinu/oběd na jedné z pláží a podle podmínek budeme ještě pokračovat na další místo – na konec cesty… 
Tromvik
Tromvik je odlehlá vesnice, kde na Kvaløyi končí cesta. Jsou zde také krásné pláže a hory. Místo, kde si člověk připadá jako na konci světa, přitom relativně nedaleko od velkoměsta. Norsko je země velkých kontrastů.
Skibotn
Noční program bude znamenat lovení polární záře. Jedním z míst, které tu noc mohou připadat v úvahu je například Skibotn. Ten je zvláštní tím, že je zde poměrně suché mikroklima. Mraky, které v naprosté většině případů přicházejí od oceánu, se zastaví o hřeben Lyngenských Alp. Skibotn tedy leží ve srážkovém stínu. Nespočítám případy, kdy předpověd vypadala naprosto beznadějně, ale ve  Skibotnu se nám podařilo záři zahlédnout.
3. den
Tromsø
Po noci, kdy budeme muset jet kvůli záři relativně daleko, přijde vždy vhod trochu volnější průběh dne. Variant, co se dá dělat, je hned několik.
Ersfjord
Například si můžeme zajet na pár hodin do Ersfjordu. Kolem této vesnice, která s fjordem sdílí své jméno, prakticky projedeme během roadtrip den předtím. Ersfjord je zajímavý také tím, že je zde jedna z nejkrásnějších a nejikoničtějších kaváren v oblasti zvaná Bryggejentene. Zde můžeme dát kafe a skandinávské skořicové šneky a poté se projít po vesnici. Toto místo je také oblíbené na pozorování záře, protože ústí fjordu míří přímo severním směrem. Nicméně světelné znečištění z vesnice zážitek trochu kazí. 
Sauna Pust Tromsø
Odpoledne můžeme zajít do místní ikonické plovoucí sauny Pust, kde schlazování horkých těl probíhá koupáním v moři. Kolik z nás může říct, že plavalo za polárním kruhem? Rozhodně stojí za návštěvu. Saunování je ale dobrovolné a vstup do sauny není zahrnutý v ceně cesty.
Ringvassøya
Noční lovení polární záře může proběhnout například na dalším ostrově v oblasti – Ringvassøyi. Zde se nachází několik krásných a vhodných míst k pozorování polární záře. Například nádhersný fjord Skarsfjord, velká otevřená pláž v Grunnfjordu nebo severní část ostrova – Dåfjord. Podmínky se na jednotlivých místech mohou lišit, přestože mluvíme o jednom ostrově. Budeme pracovat s aktuální oblačností a lokálními předpověďmi počasí. 
4. den
Tromsø
Sommarøy
Další malý denní roadtrip můžeme podniknout na Sommarøyu. Je to další ikonické místo oblasti s plážemi s bílým pískem, tyrkysovým mořem a ostrůvky v něm rozptýleném. Nachazí se zde také sobí farma, kterou můžeme navštívit a „pomazlit“ se se soby, kteří nejsou plaší a nechají se krmit z ruky. Součástí je také povídání majitelů farmy o sámské (neboli laponské) kultuře. Tromsø (sámsky Romssa) totiž leží v Laponsku a laponská kultura a historie má pro region obrovský význam. 
Kilpisjärvi
Další místo, kam nás může zavést touha spatřit polární záři, může být hranice mezi Norskem a Finskem. Jsou-li podmínky na pobřeží beznadějné, Finsko dost často přinese nečekaně vymetenou oblohu a je tedy velmi častým cílem místních lovců záře. Oblast se nachází poměrně daleko od oceánu a zároveň ve vysoké nadmořské výšce, takže se oblačnost drží na pobřeží a zde, na náhorní plošině Finnmarksviddy, je jasné nebe. Často ale také daleko větší zima a proto nesmíme podcenit připravenost ve vybavení a oblečení. V listopadu zřejmě ještě tuhé mrazy nebudou, ale třeba už od prosince do začátku března to zde může klidně padat klidně i pod -30°C. A to už na dlouhé obdivování polární záře, není. 
5. den
Tromsø
Cesty za září až na hranice s Finskem bývají vždy dlouhé a proto se hodí další den nemuset vstávat příliš brzo. Den si dle aktuálních podmínem můžeme opět zpestřit třeba saunou nebo procházkou po městě. 
Tromso southern beach
Můžeme se jít projít i na místní pláž s názvem Telegrafbukta. Pokud obyvatelé Tromsø zrovna nemají možnost vyjet za město, polární záře se dá relativně úspěšně pozorovat i odsud, protože zde není tolik světel a pláž leží severním směrem. Přes den je to místo s nádherným výhledem na hory kolem Tromsø a šťastlivci mohou zahlédnout i tuleně. 
Polaria
Polaria je asi nejznámější muzeum v Tromsø, které bychom si neměli nechat ujít a kromě outdoorových zážitků se můžeme také trochu vzdělat. Navíc pokud nebudeme mít štěstí vidět tuleně ve volné přírodě, v Polarii už se jistě zadaří. 🙂 Návštěva muzea je dobrovolná a vstup není zahrnutý v ceně.
Kvaløyvågen
Kvaløyvågen je také jedno z dostupných míst na pozorování polární záře. Výhodou je, že je zde otevřený výhled na severní horizont a je jen 40 minut z centra města.
6. den
Tromsø
Jeden den bychom určitě měli věnovat pokusu zahlédnout velryby. Ty právě v listopadu připlouvají k norským břehům, konkrétně si v posledních letech oblíbily ostrov Skjervøy. 
Skjervoy
V letech 2014-2017 velryby připlouvaly přímo k  Tromsø, nicméně od té doby teplota Golfského proudu stoupla o 1 stupěň a zřejmě to mělo za následek to, že teď velryby připlouvají krmit se na hejnech sleďů trochu severněji. Není to však příliš daleko, výlet lodí většinou začíná v 8 nebo v 9 z Tromsø a zpátky jsme většinou nejpozději do 5 večer. Velryby jsou někdy velmi blízko, jindy celkem daleko, to ovlivnit nemůžeme, ale ještě jsem nezažila, že bychom neviděli ani jednu. Je to vždy nepopsatelný zažitek. 
Takvatnet
Po výletů lodí většinou následuje velká únava, protože při pozorování velryb člověk stojí na palubě ve větru a nízkých teplotách. Budou-li však dobré podmínky, vyjedeme třeba na Takvatnet, které leží jižně od města. 
7. den
Tromsø
Poslední den, kdy se bohužel budeme muset rozloučit. Budeme odlétat ráno a za dobrého počasí snad budeme mít štěstí vidět krajinu severního Norska za denního světla z letadla. Myslím, že krásnější přílet/odlet jsem nikde na světě neviděla. 

Darujte originální dárek Tromsø za polární září za příznivou cenu 35130 Kč od prověřeného dodavatele Adrop.cz, případně vyberte jiný dárek z kategorie .

Více informací

  • Lokalita: Ty nejlepší zážitkové dárky v zahraničí | Adrop.cz
  • Specifikace: Tromsø za polární září 8. 11. 2023 (7 dní)
  • Typ zážitku: Pobyty,
  • Doba trvání: 7 dní
  • Město:

 

Simulátor volného pádu - dárek

Máte zkušenost se zážitkem Tromsø za polární září? Udělte prosím hodnocení pomocí hvězdiček výše.
Jak to funguje?

1. Nakoupíte zážitek2. Obdržíte voucher do e-mailu3. Kontaktujete provozovatele a rezervujete si termín
Dárek najdete v této kategorii: Zážitky | Pobyty